rafalkomando |
Administrator |
|
|
Dołączył: 25 Maj 2007 |
Posty: 62 |
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
|
|
|
|
|
|
|
GAINER
opis - tzw. masówka, proszek o różnych smakach. Zwykle w dużym wiadrze lub folii.
skład - 15-40% białka, ok 5% tłuszczu, reszta to węglowodany. zawsze zawierają komplet (lub prawie komplet) witamin i mikroelementów. Do gainerów dodaje się czasem środki mające zwiększyć ich skuteczność; l-karnityna, glutamina, kreatyna, tauryna, olej mct itp. Ponadto zawiera subst słodzące, barwiące, smakowe i aromaty.
cena - od 25 do 50 pln za kg. Cena uzależniona jest od zawartości najdroższego składnika, czyli białka, występowania extra dodatków i oczywiście firmy.
zastosowanie - w przypadku niedoboru kalorycznego w diecie, w sytuacjach kiedy trudno zjeść posiłek oraz po treningu. Bardzo źle jeśli gainer zastępuje urozmaiconą dietę.
dawkowanie - w zależności od niedoborów w diecie. zwykle 1-3 razy dziennie między posiłkami. zwykle 50-100 g jednorazowo, chociaz zdarzają się porcję po 150 g (nie zalecam tak dużych). Jeśli po wypiciu gainera czujesz się senny, masz mdłosci, to znak że warto zmniejszyć jednorazową dawkę.
jaki najlepszy - ten który Ci najbardziej odpowiada. ponieważ spożywa się spore ilości, to warto brać pod uwagę smak, zapach i rozpuszczalność. Osobiście preferuję gainery z zawartością białka około 30% jako najbardziej zbliżone składem do zbilansowanego posiłku.
Pamiętaj, że gainery ze średniej półki cenowej praktycznie niczym się nie różnią. pytania o najlepszy gainer, kiedy masz w kieszeni 100 pln jednorazowo są pozbawione sensu.
jaki najgorszy - zniechęcam do "okazji" z allegro. jeśli gainer kosztuje mniej niż 25 pln za kg - zapytaj sprzedawcę jaki hak tkwi w cenie. Moze sie zdarzyć, że to promocja i wtedy wszystko jest ok. Warto też sprawdzić stronę internetową producenta.
z czym można łączyć - z czym tylko chcesz
ile urosnę - ??? - nie istnieje odpowiedź na to pytanie. tak jak nie istnieje odp. na pytanie "ile urosnę po ryżu, makaronie, itd". Gainer to taki "obiad w proszku".
BULK
opis - odżywka w której ilość białka i węglowodanów jest zbliżona. Zawiera zwykle około 45% białka i mniej więcej tyle samo węglowodanów.
zastosowanie - podobne jak gainera i białka, jako uzupełnienie diety. Produkt mało popularny gdyż makroelementy podane w tych proporcjach przyswajają się gorzej niż oddzielnie, ma jednak swoich zwolenników.
BIAŁKO
opis - odżywka w której białko stanowi więcej niż 60-65%. Główny składnik, czyli białko może pochodzić z różnych źródeł; serwatki, jajek, mleka, soi. Najpopularniejszym, ze względu na dobre przyswajanie (tzw. wysoka wartość biologiczna) jest białko serwatkowe (ang: whey protein) i to o nim piszę w dalszej części.
Serwatka może występować w trzech frakcjach: koncentratu (wpc - whey protein koncentrat), izolatu (wpi) i hydrolizatu. Wymieniłem je w kolejności od najwolniej przyswajalnego do najszybciej i jednocześnie od najtańszego do najdroższego. Często w jednej odżywce spotyka się mieszankę wszystkich trzech frakcji. Dzięki temu po wypiciu do Twoich mięśni przez długi czas trafiają potrzebne proteiny.
skład - białko 65-95%, reszta to tłuszcz, węglowodany, witaminy i mikroelementy. Częstym dodatkiem są enzymy trawienne, które pozwalają zwiększyć jednorazową dawkę odżywki. Ponadto dodaje się większe ilości ważnych aminokwasów: taurynę, l-glutaminę lub peptyd l-glutaminy. Warto zwrócić uwagę na zawartość laktozy, cukru mlecznego, który jest składnikiem płynu serwatkowego i powoduje problemy żołądkowe. Im mniej laktozy tym lepiej.
cena - od 50 do 120 pln za kg. Uzależniona od frakcji (izolat zawsze droższy od koncentratu) i firmy.
zastosowanie - wg braków w diecie. Białko z puszki powinno stanowić max 30% dziennej podazy tego makroskładnika.
dawkowanie - wg braków w diecie. Ponieważ produkujemy ograniczoną ilość enzymów trawiennych, toteż możemy przyswoić ograniczoną ilość białka. Ogranicza to rozmiary pojedynczej porcji do 30-40 g. Ilość porcji na dzień nie jest specjalnie ograniczana i zależy od potrzeb, przy czym zaleca się, by z odżywki było max 30% dziennego zapotrzebowania na białko.
jakie najlepsze - za najlepsze uważa się białka serwatkowe. myślę, że mieszanki są optywalne, ze względu na różny czas przyswajania poszczególnych składników mieszanki (koncentrat, izolat, hydrolizat, wolne aminokwasy, peptydy) zapewnia to ciągłe dostawy białka do komórek. Przy dietach wysokobiałkowych (np 400 g dziennie) warto pomyśleć o izolacie.
jakie najgorsze - zniechęcam do kupowania białek, niewiadomoego pochodzenia których cena jest niższa niż 50 pln za kg. Jedynym wyjątkiem jest tutaj Ostrowia, którą imho można pić. Nie warto kupować "białek" serwatkowych na allegro, a już na pewno nie takich za 7 pln. Co prawda powatają z tego samego surowca, czyli z płynu serwatkowego, ale nie dzięki skomplikowanym procesom, lecz dzięki zwykłemu odparowaniu wody, co sprawia, że zostaje w nim cały laktozowy syf.
z czym łączyć - z czym chcesz
ile urosnę - odpowiedź jak przy gainerze
CARBO
Carbo czyli węgiel.
Składa się z maltodekstryn, czyli węglowodanów o różnym czasie przyswajania.
Składem podobna do gainera, tyle, że pozbawiona białka i tłuszczu. Służy do najszybszego odbudowania zapasów glikogenu w mięśniach po treningu.
To koniec. Zapraszam do dyskusji.zródło forum zaprzyjaznione |
|